Doczekaliśmy się orzeczenia Dykasterii Nauki Wiary. Zgodnie z listem Prefekta Víctora Manuela Kard. FERNÁNDEZA do biskupa diecezji Brescia, ks. Pierantonio Tremolady, w sprawie nabożeństwa do Maryi Róży Mistycznej (Montichiari), w pismach nie znaleziono żadnych elementów sprzecznych z nauczenim Kościoła:
W związku z tym, po pierwsze, pragnę poinformować Ekscelencję, że Dykasteria Nauki Wiary nie znalazła żadnych elementów w orędziach rozpowszechnianych przez Pierinę Gilli, które byłyby bezpośrednio sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego na temat wiary i moralności. Również w faktach związanych z tym duchowym doświadczeniem nie można znaleźć żadnych negatywnych aspektów moralnych lub innych krytycznych punktów.
Oraz
Stosując interpretację w świetle tego, co zostało powiedziane, możemy stwierdzić, że duchowa propozycja, która wypływa z doświadczeń opowiedzianych przez Pierinę Gilli w odniesieniu do Maryi Róży Mistycznej, nie zawiera żadnych elementów teologicznych ani moralnych sprzecznych z doktryną Kościoła.
Z uwagi na wątpliwości, jakie pojawiają się polskiej przestrzeni publicznej odnośnie statusu objawień w Montichiari-Fontanelle, zwróciliśmy się do diecezji Brescia we Włoszech z odpowiednimi zapytaniami. Z zebranych materiałów i rozmów na miejscu, w Montichiari i Fontanelle, także odpowiedzi drogą korespondencyjną, wyłania się przedstawiony niżej obraz sytuacji. Tutaj przedstawiamy te informacje skrótowo. Pełne materiały i wypowiedzi zostały opublikowane w dwumiesięczniku "Królowa Różańca Świętego" nr 59 (6/2022) – zobacz tutaj.
Przede wszystkim z radością należy przyjąć fakt, że od 2013 roku dzięki biskupowi diecezji Brescia podjęto starania o uregulowanie statusu miejsca objawień i zdefiniowanie na nowo współpracy z wiernymi. Ponadto ksiądz bp Antonio Tremolada w ostatnich latach wyznaczył dalsze cele działania, porządkując sprawy wokół objawień w Montichiari-Fontanelle. Oto niektóre z owoców jego decyzji.
Szerzej o tych wszystkich poruszonych tu sprawach opowiadam na filmie. Zaprzaszam do jego obejrzenia. ZOBACZ TUTAJ. Zobacz też inne omówienia na Youtube- TUTAJ.
Ustanowienie sanktuarium Maryi Róży Duchownej i Matki Kościoła na miejscu objawień
Datę 7 grudnia 2019 r. nosi Dekret ustanowienia sanktuarium diecezjalnego RÓŻY DUCHOWNEJ I MATKI KOŚCIOŁA w miejscowości Fontanelle koło MONTICHIARI. Ustanowienie sanktuarium w kaplicy na miejscu objawień jest pozytywnym gestem Kościoła i odpowiedzią na liczne pielgrzymki z Włoch oraz świata.
Wypowiedzi ks. bp. Tremolady i pełniejsze informacje ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Ustanowienie nowej Komisji
Podjęto zatem od 2013 r. nowe prace badawcze, które w ostatnim czasie nabrały nowego tempa. Są to działania:
o charakterze sądowo-procesowym, psychologicznym i farmakologicznym z pewnością skłaniają się ku odmiennemu stanowisku w sprawie Pieriny Gilli.
Najnowsze badania odnoszą się do wiarygodności i pobożności Pieriny Gilli, a także badań doktrynalnych i teologicznych wypowiedzi Pierini i spisanych przez nią Orędzi. Ks. Marco albą kontynuuje:
W lipcu 2022 r. została powołana do życia przez naszego Biskupa międzynarodowa Komisja naukowo-teologiczna (…) [która] za zadanie wspomóc naszego Biskupa oraz Stolicę Apostolską w niełatwym rozeznaniu mającym na celu zaklasyfikowanie owych wiadomości jako osobiste doświadczenia mistyczne (objawienia o charakterze prywatnym) lub jako objawienia o charakterze publicznym.
Ksiądz Marco Alba mówi, że "pozytywny wynik pierwszych prac badawczych bez wątpienia zachęciły biskupa Tremoladę do ustanowienia sanktuarium, aby pielęgnować dary łaski i krzewić życie sakramentalne in loco (tj. na miejscu)". Zatem należy z modlitwą oczekiwać dalszych decyzji z przekonaniem o tym, że proces badawczy jest nareszcie prowadzony kompleksowo i kompetentnie.